Jeżeli zakupiliście Państwo okna PVC firmy EKO-OKNA gratulujemy wyboru! Poniżej zebraliśmy kilka wskazówek, w jaki sposób użytkować, konserwować i dbać o czystość okien, tak aby służyły one nienagannie wiele lat.
Okna w czasie transportu muszą być odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem powierzchni oraz przed zbiciem szyby. Te uszkodzenia bowiem nie podlegają gwarancji. Okna powinny być transportowane w pozycji pionowej oraz ściągnięte pasami w taki sposób, aby podczas transportu okna nie ocierały się o siebie ani o podpory. Należy również zwrócić uwagę, aby pasy nie były dociągnięte zbyt mocno i nie spowodowały odkształceń ram okiennych.
Montaż musi być prowadzony zgodnie z zaleceniami producenta okien. Okno le zamontowane nie podlega gwarancji. Ekipa montażowa powinna przykręcić klamki oraz dokonać regulacji pracy skrzydła w zamontowanym oknie. Folię ochronną należy zerwać, nie póniej niż 1 miesiąc od daty zakupu (pod rygorem utraty gwarancji).
Lekkie zabrudzenia powierzchni ram należy czyścić przy pomocy letniej wody z dodatkiem delikatnych środków myjących. Nie wolno używać w żadnym wypadku proszków do szorowania, drucianych szczotek, środków czyszczących z agresywnymi składnikami, ponieważ wpływają one niekorzystnie na powierzchnię zewnętrzną okien.
Stałe elastyczne uszczelki są wykonane z materiału odpornego na starzenie i warunki atmosferyczne. W razie uszkodzenia można je w prosty sposób wymienić. Uszczelki zaleca się konserwować raz w roku poprzez smarowanie olejem. Specjalne środki do konserwacji uszczelek można zakupić także w firmie EKO-OKNA.
Okna uchylno-rozwieralne wyposażone są w okucia obwiedniowe. Okucia znajdują się dookoła ramy, co zapewnia szczelność także przy silnych wiatrach i ulewach. W pozycji zamkniętej klamka skierowana jest do dołu, w pozycji otwartej poziomo, a w pozycji uchylnej do góry. Przy rozwartym skrzydle nie można obracać klamki do góry. Dodatkowo skrzydła uchylno-rozwieralne wyposażone są w elementy okuć do wentylacji szczelinowej. W pozycji mikrowentylacji klamka znajduje się w położeniu pośrednim między funkcją otwartą, a uchylną. W celu uniknięcia usterek wywołanych blokadą okuć zwróćcie Państwo uwagą, aby żadna z ich części nie została zanieczyszczona resztkami cementu czy zaprawy murarskiej. Każde okucie pracuje, przy regularnej konserwacji bez oporu. Powinni Państwo raz w roku wszystkie ruchome części okuć czyścić z kurzu, cząstek i smarować je smarem lub olejem. Istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa elementy okuć należy regularnie kontrolować pod względem stabilności mocowania i zużycia. W razie potrzeby należy dokręcić śruby mocujące lub wymienić poszczególne elementy. Ponadto, przynajmniej raz w roku należy dokonać smarowania wszystkich elementów ruchomych i miejsc ryglowania okuć rozwieralno-uchylnych.
Okna, które Państwo wcześniej posiadali nie były całkowicie szczelne. Kosztowna energia cieplna uchodziła na zewnątrz, a do środka dostawało się zimne powietrze z zewnątrz. W ten sposób była zapewniona samoistna wymiana powietrza. Wasze nowe okna są wykonane według współczesnych rozwiązań technicznych, są one szczelne i nieprzewiewne. W związku z tym aby zapewnić wymianę powietrza w pomieszczeniu, a tym samym usunąć nagromadzoną parę wodna należy dbać o wietrzenie, które wyeliminuje między innymi gromadzenie się pary wodnej na szybach. W związku z tym zastosowano mikrowentylację (jedynie w skrzydłach z funkcją uchylno rozwieralną), która powoduje rozszczelnienie okna. Aby uzyskać wspomnianą funkcję należy ustawić klamkę w położeniu pomiędzy funkcją rozwarcia, a uchyłu skrzydła. Pamiętać należy jednak o krótkim codziennym wietrzeniu pomieszczeń w ciągu dnia.
Realizacja StudioMT
Gniezno.com.pl & www.by.pl